Usługi

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Dowiedz się, co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym, zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z tego rodzaju pożyczki. To bardzo poważny krok i ogromne zobowiązanie, dlatego warto się do niego solidnie przygotować.

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym i czym on tak właściwie jest?

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zapoznaj się z kilkoma istotnymi informacjami na jego temat. Pomogą Ci one nie tylko w ostatecznej decyzji, ale również w doborze właściwej opcji. Kredyt hipoteczny jest kredytem, który ma finansować zakup konkretnej nieruchomości. Owa nieruchomość jest dla banku zabezpieczeniem, a informacja ta umieszczana jest w księdze wieczystej. Domy i mieszkania mają swoją cenę, dlatego tego typu kredyty opiewają nawet na kilkaset tysięcy złotych. W związku z tym jest to pożyczka długoterminowa, rozłożona nawet na kilkadziesiąt lat. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że korzystając z tego rodzaju pożyczki, opłacasz nie tylko sumę, którą otrzymasz, ale także inne koszta. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się ze stałej marży oraz zmiennej stawki ustalanej przez bank.

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Chcąc dostać taką pożyczkę, musisz być gotowy na wkład własny do kredytu. Składa się na niego wiele elementów (wlicza się np. także wartość rynkowa działki pod budowę domu) i powinny one dawać, co najmniej 20% wartości inwestycji. Do zapłaty będzie również prowizja za udzielenie kredytu oraz kilka innych opłat spotykanych (opcjonalnie) w bankach, np.: wycena nieruchomości. W czasie negocjowania umowy dowiesz się, jakie raty będą Ci przysługiwały. Spłata kredytu hipotecznego może odbywać się w ratach równych lub malejących. Sprawdź dokładnie, którą opcję wolisz i kontroluj wysokość rat przez cały okres spłacania. W banku na pewno zaproponują Ci także ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jest to opcja, nad którą warto się zastanowić.

Kredyt hipoteczny jest oferowany praktycznie przez każdy bank i to właśnie w placówce wybranego banku poznasz szczegóły dotyczące wymagań i kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *